Alışveriş Sepeti
0

Alışveriş Sepetiniz şu an boş

Mağazaya git

Çim ve Peyzaj

Çim ve Peyzaj

Kentsel gelişim ve değişim sosyal hayatımızda çiçeklerin ve yeşilin daha fazla istenir hale gelmesini de sağladı. Spor sahalarında, okul bahçelerinde, alışveriş merkezlerinde, golf sahalarında, kent parklarında ve pek çok alanda çimlendirme ve çiçeklendirme faaliyetleri bütünü peyzaj uygulamaları yapılmaktadır. Uygulama yöntemleri mevsimsel etkiler ve yerel özellikler nedeniyle çeşitlilik göstermektedir. Bu eşsiz ve çok renkli görselliğin devamlılığı için elbette bir alt yapı ve hazırlığı var olmalıdır. Buradaki en önemli unsur ise kullanılan toprağın kalitesi ve sağlığıdır.

Vermis Tarım, tüm bitkisel üretim modellerinde sürdürülebilir tarım hedefiyle organik kökenli bitki besleme gübreleri üretmektedir. Bu amaçla aynı adla üretilmiş olan Vermis Sıvı Organik Ürünler toprakları organik madde açısından oldukça zenginleştirip besleyebilen doğal bir içeriğe sahip organik bir gübredir. Vermis, toprakları organik madde açısından oldukça zenginleştirip besleyebilen bir içeriğe sahip organik bir gübredir İçinde bulunan, sölom sıvısı ile, mikrobiyal populasyonlar için uygun bir ortam oluşturarak topraktaki mikrobiyal çeşitlilik ve populasyon miktarlarını artırır. Toprağın katyon ve anyon dengesini kurar, mevcut bulunan ya da sonradan verilen makro ve mikro elementleri şelatlayıp bitki kökleri tarafından alınabilmesini kolaylaştırır.  Süs bitkilerinin ve çimlerin kök/kitle miktarını arttırarak daha dolgun, daha parlak, daha yeşil, sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Süs bitkilerinde, yaprak sayısını arttırarak daha canlı, yeşil, parlak, kaliteli ve bol çiçekli olmasına neden olur.

 

Vermis Organik Gübre zengin ve doğal içeriğindeki mikoriza mantarları ve yararlı bakteriler ile biyolojik faaliyetleri artırarak yararlı faunanın oluşmasına katkı sağlar ve toprak kalitesini artırır. Daha iyi bir büyüme beslenme için kök ucu meristematik dokunun oluşumunu hızlandırarak saçak ve yan kök gelişimini tetikler. Çimlerde bu şekilde kardeşlenmeyi ciddi oranda artırarak güçlü ve dolgun bir çim alanı oluşmasını sağlar. İçinde yabancı ot tohumu barındırmaz ve kokusuzdur. Kimyasal olmadığı için uygulama sırasında veya sonrasında kullanıcılara ya da diğer canlılara karşı zararlı bir etkisi yoktur. Bu nedenle özellikle çim alanları için son derece güvenilir uygun organik bir gübredir. Sölom sıvısı, solucanların toprak altında yaşamlarını sürdürebilmek ve hareketliliklerini kolaylaştırmak amacıyla dış yüzeylerini kayganlaştırarak, kendilerini hastalıklara ve zararlılara karşı güçlendirmek için salgıladıkları sıvıdır, bu sihirli sıvı gübremiz içinde de mevcuttur. Bir dizi teknik ve hassas yöntemlerle endüstriyel ve standart olarak üretilerek elde edilen Vermis Organik Gübre, organik, etkili, ticari değeri yüksek bir gübredir. Vermis, aşırı soğuk, ya da aşırı sıcaklarda veya susuzluk stresinde süs bitkilerini ve çimleri güçlendirerek olumsuz etkileri ciddi oranda azaltır. İçeriğinde bulunan spesifik antagonistik etkiye sahip özel mikroorganizma florasının varlığıyla topraktaki yararlı organizma faaliyetlerini ve popülasyon sayısını arttırır. Bu sayede, çim alanlarında toprak altı ve toprak üstü hastalık patojenlerine ve toprak üstü zararlılara karşı direnci arttırıp daha az kimyasal zirai mücadele yapılmasını da sağlar.

 

Çimlenme sırasındaki ve sonrasında etkili hastalık patojenlerini baskılar. Özellikle golf sahaları ve futbol sahaları gibi geniş çim alanlarında, hastalıklar için fungisit, zaralılar için insektisit ve yabancı otların kontrolünde kullanılan herbisit uygulamalarını azaltır. Vermis, çim alanları için toprak hazırlığı sırasında toprak ile karıştırılarak kullanılabildiği gibi, hazır çimde veya çıkmış, yıpranmış ya da basılarak kullanılan alanlarda da üstten uygulama yapılabilir. Bu uygulamalar, akşam saatlerinde önerilen miktarlarda Vermis Katı Gübre, elle serpilerek üzerine bol sulama yapılmalı, gübrenin toprak seviyesine ve kök bölgesine ulaşması sağlanmalıdır. Süs bitkilerinde saksı için hazırlanacak karışımlar yerine, Vermis Katı Organik Gübre önerilen miktarda toprakla karıştırıldığında, çimlenme hızı, fide büyümesi ve gelişimi açısından diğer karışımlara göre uzun süreli etki devamlılığıyla daha yarayışlı olur. Pek çok zenginleştirilmiş kimyasal saksı karışım materyalleri 4-5 ay içinde  besinlerini kaybederken Vermis, saksı içindeki besin kaynağı varlığını 5-6 aylık süreyle korumaktadır.  Bu nedenle, aynı miktar saksı toprağı için diğer karışımlardan çok  daha az miktarda Vermis Katı böyle bir etki için yeterli olacaktır. Sera, saksı veya ortam toprağında kullanılabilecek en mükemmel ve ideal organik bir karışım materyalidir.  Hem sıvı hem de katı formu toprağın pH dengesini düzenler, varsa tuzluluğu giderir, toprak partiküllerine tutunarak havalanmasını sağlarken, su tutma kapasitesini artırır. Bu özelliği ile de, daha az sulama isteğini gerektirir. Yavaş salınımlı özelliğiyle topraktaki kalıcılığı ve etki devamlılığı 6-7 aydır. Süs bitkilerini bulundukları ortamda sağlıkla beklemelerini sağlar. Süs bitkileri, fide-fidan veya çimlerin taşınması ve dikim sonrasında adaptasyon yeteneklerini artırarak kayıpsız bir başlangıç yaptırır. Çim alanlarında sonbahar aylarında yapılan Vermis uygulaması ile zorlu kış şartlarında toprak ısısının korunması sağlanarak köklerin dolayısıyla çimlerin soğuk iklim koşullarından daha az etkilenmesi sağlanır.  İlkbaharda yapılacak  Vermis Sıvı Organik Ürünler uygulamasıyla da, çimlerin zorlu yaz aylarında sağlıklı, dolgun ve daha yeşil olması sağlanmış olur. Çimlerin her biçim sonrasındaki bir kaç gün içerisinde 10 gün ara ile 2 veya üç kez sprey olarak Vermis Sıvı Gübre uygulaması yapılmasıyla yine, sağlıklı, güçlü, dolgun, parlak ve daha yeşil çim alanları oluşturulur.