Alışveriş Sepeti
0

Alışveriş Sepetiniz şu an boş

Mağazaya git

Ağaç ve Fidancılık

Ağaç ve Fidancılık

Doğadaki çok yıllık ve tek yıllık tüm bitkilerin hayatlarını sürdürebilmeleri için temel gereksinimleri vardır, bunları ancak havadan ve topraktan karşılayarak hayatta kalabilirler. Buna karşın bitkisel üretimi yapılan tüm endüstriyel bitkilerin çok daha fazlasına, kaliteli ve sürekli bir bakıma gereksinim duyarlar. Bu da iyi ve kaliteli bir toprakla başlar, zamanında, doğru sulama, gübreleme-besleme, hastalıklarla, zararlılarla mücadele ve hasatla sonlanır.

Vermis Tarım,  tüm bitkisel üretim modellerinde sürdürülebilir tarım hedefiyle organik kökenli bitki besleme gübreleri üretmektedir. Bu amaçla aynı adla üretilmiş olan Vermis Organik Gübre, toprakları organik madde açısından oldukça zenginleştirip besleyebilen doğal bir içeriğe sahiptir. Vermis hem katı hem de sıvı formülasyonu ile bitkilerin hayati isteklerini ve konforunu sağlarken, doğa dostu, çevre ve insan sağlığını mutlak gözeten içinde hiçbir kimyasalın olmadığı organik  gübredir. Yakıcılığı olmadığı için fidan dikimi yapılacak çukurlara, dikim öncesi veya dikim sırasında önerilen miktarlarda, toprak ile karıştırılarak uygulanabilir.

 

 

Fideler ve fidanların dikimi için hazırlanacak çoklu kompost karışımları yapılarak elde edilen karışım malzemeleri çok kısa sürelerde besin kayıpları yaşarken, Vermis Katı Organik Gübre, içindeki besin kaynağı, zengin içeriğiyle ve yavaş salınımlı olmasının avantajıyla diğerlerine göre çok daha uzun süre yarayışlı halde kalır.  Vermis, fide, fidan ve ağaçlar için kullanılabilecek en mükemmel organik bir karışım materyalidir. Fidelerin ve fidanların köklenip hızla gelişebilmesi için topraktaki koşulları iyileştirip, uzun süreli kaliteli bir besleme olanağı yaratır. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik aktivitesini artırır. Tüm bu özellikleriyle Vermis çok iyi bir toprak düzenleyicisidir.

Vermis Katı Organik Gübre, kışlık taban gübresi gibi sezon öncesinde şubat ayından itibaren itibaren mayıs ayına kadar taban gübreleri ile birlikte aynı dönemde uygulanabileceği gibi ekim ayından itibaren ağaçların tüm fenolojik süreçleri boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Kimyasal gübreler gibi uçuculuğu olmayıp toprakta yıkanarak kaybolmaz, bu özelliğiyle bilinen kimyasal taban gübrelerinin aksine her dönemde rahatlıkla kullanılabilmektedir ve kullanılması önerilir. Kimyasal taban gübreleri ile birlikte aynı dönemde kullanıldığında topraktan alınımlarını mutlak artırarak daha az kimyasal taban gübresi kullanmasını sağlar. Vermis Katı ve Sıvı Organik Gübre, spesifik antogonistik etki ile kısmi bitki koruma özelliği gösterir. İçinde bulunan solöm sıvısı ve mikoriza mantarları gibi yararlı mikroorganizma florasının varlığı ile toprak altı ve üstü hastalık patojenlerine ve toprak üstü zararlılara karşı direnci arttırıp daha az kimyasal zirai mücadele yapılmasına katkı sağlar.

pH dengesini düzenler, varsa tuzluluğu giderir, mikro granül yapısıyla toprak partiküllerine tutunarak ve toprağı kabartarak havalanmasını sağlarken,  su tutma kapasitesini mutlak artırır. Bu özelliği ile de, daha az su isteğini gerektirir.

Zorlu kış şartlarında toprak ısısının korunmasını sağlayarak köklerin dolayısıyla bitkilerin soğuk iklim koşullarından daha az etkilenerek, fenolojik süreçlerinin ve gelişimlerinin devamlılığını sağlar. Toprağın katyon ve anyon dengesini kurarken, mevcut bulunan ya da sonradan verilen makro ve mikro elementleri şelatlayıp bitki kökleri tarafından alınabilmesini sağlar. Vermis organik gübre, içeriğindeki yararlı bakteriler ile biyolojik faaliyetleri ve organik madde miktarını arttırırken florayı ve faunayı iyileştirir. Köklerin hızla büyüyebilmesi ve daha fazla beslenebilmesi için aşağı yöndeki meristematik dokunun oluşumunu hızlandırıp saçak, dikey ve yan kök gelişimini tetikler. Yukarı yöndeki apikal büyümeyi teşvik ederek genç fidelerin hızla gelişip gövde, sürgün, dal, yaprak ve çiçek gibi toprak üstü organlarının karakteristik formuna ulaşmasını sağlar. Vermis, içeriğinde bulunan amino asit, enzimler ve bitkisel hormonlarla, fidanlarda ya da yetişkin ağaçlarda sağlam gövde oluşumunu, sürgün gelişimini, çoklu dallanmayla daha fazla yapraklanma ve bol çiçek oluşumunu sağlayarak meyve tutumunu gerçekleştiren biostümülant bir etki yaratan organik gübredir.

Meyvelerin doğal aromatik özelliklerini artırıp kütle ve kalite artışını sağlar. Meyvelerin brix oranını artırırken kabuk elastikiyetini sağlayıp meyve içi ve dış basıncı dengeleyerek çatlamaları da minumum seviyeye indirir. Klorofil sentezini artırarak, gösterişli, canlı ve sağlıklı bir fide, fidan veya ağaç oluşumunu sağlarken uzun süreli bir etki devamlılığını gerçekleştirir. Bu sayede hızlı bir gelişim süreciyle birlikte, fidelerin veya fidanların toprakta ya da saksılarındaki mevcut ortamlarında da uzun süreli daha sağlıklı beslenme ve bekletilme sürecini başarıyla sağlar.

Vermis, sölom sıvısı sayesinde aşırı soğuk, aşırı sıcak ya da nakil işlemleri sırasındaki stres şartlarına karşı bitkileri güçlendirerek bu olumsuz etkileri ciddi anlamda azaltır. İçinde yabancı ot tohumu barındırmaz ve kokusuzdur. Kimyasal olmadığı için uygulama sırasında veya sonrasında kullanıcılara, tüketicilere ya da diğer canlılara karşı zararlı bir etkisi yoktur. Bu özellikleriyle meyve bahçelerinde, süs bitkileri ve meyve fidanlıklarında, hem üretici hem de tüketici için bir tercih nedenidir.