Tarımda son yıllarda hızla artan bir öneme sahip olan biyostimülant karakterli ürünler, tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde daha yüksek verimle sürdürülebilir bir hale getirilmesinde aktif rol üstlenmektedir.

Uygulandığı tüm bitkilerde gübre gereksinimini azaltırken, besin alınımını ve ürün kalitesini mutlak arttıran, çoklu stres koşullarının olumsuz baskısını azaltarak verime, büyümeye pozitif bir katkı sağlayan nitelikli ve organik içerikli moleküllere sahip ürünlere biyostimülant denir.

Bitkilerin dış ve iç koşulların yarattığı fizyolojik dengesizliklerini düzenleyerek sağlıklı bir gelişim sürecinde kullanılan ve uygulanan diğer tüm moleküllerin de daha yarayışlı hale gelmesini sağlayan biyostimülantlar arasında Amino Asitler ve Deniz yosunları en etkili ve en çok tercih edilenler arasındadır. Hümik-fülvik asit, kitosan, yararlı bakteriler, selenyum ve kobalt gibi inorganik bileşiklerin de kullanımı hızla artmaktadır.

Amino asitler, tüm bitkilerin en zayıf ve kırılgan gelişim süreçlerindeki, köklenme, sürgün gelişimi, çiçeklenme, meyve tutumu, kaliteli meyve oluşumu gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında aktif rol üstlenirler. Kökler ve stomalar tarafından alınan amino asitler, bitkilerde protein sentezinde rol alan temel yapı taşları olarak çalışırlar. En önemli amino asit türlerinden olan Glisin ve Glutamikasit bitkisel doku ve klorofil sentezi oluşturma sürecindeki temel metabolitlerdendir. Amino asitler, tüm bitkilerde klorofil sentezini doğrudan arttırarak yüksek oranda fotosentez sonucunda daha parlak, daha yeşil yapraklı bitkilerle ve sağlıklı bir fizyolojik yapının oluşmasını sağlar. Glisin ve Glutamikasit, şelatlama yeteneğinin en yüksek oranda olduğu amino asit türleridir. Dolayısıyla beraberinde uygulanan tüm besin elementlerinin alınımını ve yararını mutlak arttırmaktadır. Toplamda 20 türü bulunan tüm amino asitler aynı zamanda fitohormonların ve büyüme hormonlarının da aktivatörleri olarak çalışır.

Bitkilerde farklı işlevleri ve görevleri bulunan en önemli amino asit türleri şunlardır.

HISTIDINE, ALANINE, SERINE, ARGININE, ASPARTIC ACID, CYSTEINE, GLUTAMIC ACID, GLYCINE, VALINE, ISOLEUCINE, LEUCINE, LYSINE, THREONINE METHIONINE. PHENYLALANINE. PROLINE, TRYPTOPHAN, TYROSINE.

Bu önemli amino asit türlerinin tamamı serbest ve alınabilir haliyle, bütün bitkisel hormonları farklı bir içerikle ve yenilikçi organik molekül bileşikleriyle birlikte karışım halde bulunduran Vermgold, bitkilerin her döneminde başarıyla ve güvenle kullanılmaktadır. Yüksek teknoloji ile premium kalitede üretilen Vermgold, tüm bitkilerde atomik ve moleküler seviyede çalışarak tamamı, stomalardan ve köklerden hızla alınabilir halde olan yüksek etkili ve yenilikçi bir gübredir.